• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
English (United Kingdom)  
Home Modele SIG Kadet LT-40

SIG Kadet LT-40

Zbudowany: Lipiec 2001 
Typ: Trener górnopłat
Rozpiętość skrzydeł: 178 cm
Waga: 2.5 kg
Silnik: Żarowy 6.5 cm

To był pierwszy samolot na którym nauczyłem się latać RC.  Model zbudowany z doskonałego zastawu ARF firmy SIG.  Według mnie, to najlepszy "trenerek" do nauki latania.  Model wykonuje wszystkie podstawowe manewry bardzo poprawnie, nie ma złych "tendencji" czy "nawyków" i wybacza wiele błędów pilota.  W galerii filmów znajduje się króciutki film na którym zarejestrowano mój pierwszy samodzielny start oraz moje pierwsze lądowanie. 

Przez wiele lat model służył nie tylko do nauki latania, ale również jak platforma do robienia filmów z powietrza, zrzucania spadochroniarzy czy holowania małych szybowców.  W 2009 roku podczas szkolenia nowego pilota nauczyciel nie zareagował wystarczająco szybko na błąd ucznia i przy pełnej prędkości model zahaczył skrzydłem o ziemie.  Uszkodzenia były na tyle poważne, ze nie opłacało się już modelu naprawiać.  Jego funkcję przejął nowo zbudowany Spadet. 

Sig Kadet LT-40 to samolot przeznaczony do nauki pilotażu.  Sterowany standardowo przez cztery kanały (lotki, ster wysokości, ster kierunku i gaz). Przy rozpiętości skrzydeł 178 cm model ważył około 2.5 kg.  W kadłubie miał zamocowane trzy standardowe serwa Hitec (HS-422) do steru wysokości, steru kierunku oraz gazu oraz czwarte, takie samo serwo w skrzydle do sterowania lotek. Silnik żarowy klasy 40 napędzał śmigło MA 10x6.  W czasie eksploatacji zmieniałem silnik - najpierw zamontowany był OS-LA40, później COMO-40, a ostatnio Magnum XL-40.