• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
English (United Kingdom)  
Home Warsztat Odbiornik 2.4GHz kompatybilny ze Spektrum DSM2

Odbiornik 2.4GHz kompatybilny ze Spektrum DSM2

Ostatnio w Internetowym sklepie modelarskim Hobby City (znany też jako Hobby King) pojawiły się tanie odbiorniki kompatybilne z systemem Spektrum DSM2. Tanie odbiorniki kompatybilne z DSM2 jakościowo nie odbiegają wiele od oryginalnych (obecnie 3-krotnie droższych) odbiorników Spektrum.  Główna różnica występuje w "oprawie wizualnej" towaru.  Odbiorniki Spektrum są pięknie opakowane w duże pudełka, zawierające odbiornik w ładnej obudowie oraz dokładną instrukcję obsługi.  "Chińskie" odpowiedniki sprzedawane są jako gołe obwody drukowane (bez obudowy) z nieoznaczonymi wyprowadzeniami.  Opakowanie stanowi woreczek foliowy, a instrukcji w ogóle nie ma. Obecnie w Hobby City dostępne są odbiorniki 4-kanałowe (po lewej) oraz odbiorniki 6-kanałowe.  Do odbiornika 6-kanałowego dołączona była złączka parująca, do odbiornika 4-kanałowego kawałek folii termokurczliwej. 

Porównanie dwóch "tanich" odbiorników kompatybilnych ze Spektrum DSM2 obok oryginalnego Spektrum AR6100 na zdjęciach poniżej.

Jak widać tanie odbiorniki "kompatybilne" są goŁe - bez koszulek, bez podpisów.  Sprawdziłem więc, że nogi są ustawione dokładnie tak jak w oryginalnym odbiorniku Spektrum.  Gdy odbiornik leży płytką do dołu jak na zdjęciu poniżej to wyprowadzenia są następujące:

Dolny pin = Masa (-),  Środkowy pin = Zasilanie (+),  Górny pin = Sygnał (~)

Złącza są przyporządkowane odpowiednio (od lewej):

Odbiornik 6-kanałowy:  BATT/BIND, Ch3 (THRO), Ch1 (AILE), Ch2 (ELEV), Ch4 (RUDD), Ch5 (GEAR), Ch6 (AUX1)

Odbiornik 4-kanałowy: BATT/BIND, Ch3 (THRO), Ch1 (AILE), Ch2 (ELEV), Ch4 (RUDD)

"Sparowanie" (ang. "binding") odbiornika odbywa tak samo jak oryginalnych odbiorników Spektrum.  Do tego potrzebna jest złączka parująca (ang. "binding plug") taka sama jak oryginalna złączka do "sparowania" odbiorników Spektrum.  Jest ona dołączona do odbiornika 6-kanałowego z Hobby City, ale nie było jej w opakowaniu z odbiornikiem 4-kanałowym.  Do sparowania użyłem radia Futaba 8US z modułem Spektrum DSM2, ale proces odbywa się bardzo podobnie parując te odbiorniki z innymi nadajnikami DSM2.

1. Zaczyna się od tego, że zarówno nadajnik jak i odbiornik są wyłączone.

2. Włóż złączkę parującą (ang. binding plug) do gniazda BATT/BIND (pierwsze złącze od lewej).  Złączka ta zewrze kontakt "sygnału" (górny kontakt) z kontaktem masy (dolny kontakt).

3. Podłącz baterię (zasilanie) do odbiornika do jednego z pozostałych gniazd (kanał 1-4 lub 1-6).  Do zasilania użyłem pakiet odbiornika 4.8V (4 ogniwa NiCd), a wg danych katalogowych z Hobby City zasilanie może być od 3.5V do 9.6V.  Po podłączeniu zasilania pomarańczowy LED w odbiorniku zacznie szybko mrugać.

4. Naciśnij przycisk "Bind" w nadajniku i trzymając ten przycisk wciśnięty włącz zasilanie nadajnika.  Dioda w odbiorniku najpierw zgaśnie na momencik a potem zacznie zaczyna mrugać powoli.  Po chwili LED w odbiorniku zgaśnie a następnie zacznie świecić stałym światłem, co oznacza, ze odbiornik się sparował.

5. Dopiero teraz puść przycisk "Bind" w nadajniku, odłącz zasilanie odbiornika a następnie wyjmij złączkę parującą. Odbiornik jest gotowy do użycia.

W dziale filmowym znajduje się krótki film z procesu parowania odbiornika 6-kanałowego z modułem Spektrum DSM2 w nadajniku Futaba 8US.

Na koniec porównanie wagowe odbiornika Spektrum AR6100 z tanimi odbiornikami kompatybilnymi z DSM2

1. Oryginalny odbiornik Spektrum AR6100 jest najcięższy i wazy 3.78g.  Spektrum podaje katalogowa wagę 3.5g, a wiec zaniżoną o 0.28g.

2. Odbiornik kompatybilny z DSM2 w wersji 6-kanałowej wazy ciut mniej, a mianowicie 3.39g.  Można przyjąć, że ta różnica to naprawdę tylko waga obudowy, której tani kompatybilny odbiornik nie ma.  Po nałożeniu koszulki termokurczliwej wagi obu odbiorników będą podobne.  W opakowaniu z tym odbiornikiem koszulki nie było.  Hobby City podaje wagę katalogowa 4.4g, a wiec o 1g zawyżona.

3. Jak łatwo się domyśleć najlżejszy jest odbiornik kompatybilny z DSM2 w wersji 4-kanałowej, który waży 2.33g.  W opakowaniu z odbiornikiem była koszulka termokurczliwa, która wazy 0.55g, wiec gdyby ja użyć to "opakowany" odbiornik będzie ważył 2.88g. Hobby City podaje wagę katalogowa 2.5g bez koszulki (zawyżoną o 0.17g), oraz 2.9g z koszulką (co się zgadza z wagą odbiornika zapakowanego w dostarczona koszulkę).  

Poniżej zdjęcia z ważenia.