• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
English (United Kingdom)  
Home Modele Big bird - trener dolnopłat

Big bird - trener dolnopłat

Zbudowany: Czerwiec 2001 
Typ: Trener dolnopłat
Rozpiętość skrzydeł: 122 cm
Waga: 2 kg
Silnik: Żarowy 6.5 cm

To był pierwszy samolot RC, który zbudowałem z zestawu (a właściwie z kawałków balsy na podstawie dostarczonych planów), i który, o dziwo, latał.   Latał całkiem dobrze jak na trenerka-dolnopłata (tak zwany "drugi samolot").

Niestety któregoś dnia okazało się, ze bateria nie była właściwie zabezpieczona i przewód zasilający odbiornik złamał się od wibracji.  Samolot znienacka skierował nos ku ziemi i "wylądował" pionowo wbijając silnik w ziemię.  Niech spoczywa w pokoju.

Big Bird to samolot przeznaczony do nauki pilotażu dolnopłatem.  Sterowany standardowo przez cztery kanały (lotki, ster wysokości, ster kierunku i gaz) oraz dodatkowy kanał sterujący mechanicznym mikserem klapolotek.  Przy rozpiętości skrzydeł 122 cm model ważył około 2 kg.  W kadłubie miał zamocowane trzy standardowe serwa Hitec (HS-422) do steru wysokości, steru kierunku oraz gazu.  W skrzydle dwa serwa Hitec typu "mini" (HS-81) do lotek i mechanicznego miksera klapolotek. Silnik żarowy COMO-40 napędzał śmigło MA 10x6..